fbpx

Zajęcia Razem w Mocy z elementami uważności

dla dzieci w wieku 7-10.

 „Razem w Mocy” to kurs, który daje dzieciom bezpieczną przestrzeń do poznawania własnej mocy i odkrywania sposobów wyrażania siebie. Podczas spotkań dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać emocje, dzięki czemu też lepiej sobie z nimi radzić. Uczą się również wyrażania swoich potrzeb. Poprzez zabawy i  ćwiczenia doświadczają, jak ważne jest bycie razem w grupie – budowanie dobrych relacji, słuchanie innych i współdziałanie. Dodatkowo, elementy treningu uważności dostarczają dzieciom narzędzi do radzenia sobie ze stresem i przebodźcowaniem. 

 

Elementy zajęć:

1

 

 Krąg emocji – bezpieczna przestrzeń na wyrażenie siebie.

Pierwszym elementem naszych spotkań jest krąg emocji. To moment, gdy dzieci siadają razem w kole i mają okazję nazywać, rozpoznawać i wyrażać emocje. Pomagają im w tym karty z obrazkami, różne materiały pomocnicze, a także krótkie opowieści i przykłady z życia. Każde dziecko może opowiedzieć, jak się czuje, wybrać kartę, która symbolizuje jego emocje, albo wyrazić je poprzez gest, ruch, rysunek lub słowo.

To nie tylko trening rozpoznawania własnych uczuć, ale także nauka uważnego słuchania innych. Dzieci odkrywają, jak ważne jest bycie zarówno tym, który mówi, jak i tym, który daje swoją uwagę i obecność. Dzięki temu krąg emocji staje się bezpiecznym i pełnym zaufania miejscem, które uczy empatii, akceptacji i wzajemnego szacunku.

 

 

 

2

 

 

Temat przewodni:

Po kręgu emocji przechodzimy do głównej części zajęć, w której dzieci odkrywają swoją kolejną „moc” – konkretną umiejętność, która pomoże im lepiej rozumieć siebie, czuć się dobrze ze sobą i sprawniej funkcjonować w grupie. Każdy miesiąc poświęcony jest innej mocy, takiej jak współpraca, uważność, empatia czy odkrywanie własnych supermocy.

To czas pełen ruchu, kreatywności i dobrej zabawy: poprzez ćwiczenia ruchowe,  ćwiczenia w zeszytach, gry, zadania plastyczne i interaktywne wyzwania dzieci doświadczają wybranego tematu na własnej skórze. Uczą się go poprzez zabawę, współdziałając i rozmawiając ze sobą, a także doświadczając, jak ważne jest słuchanie innych i wyrażanie siebie.

 

 

3

 

 Czas wyciszenia – trening uważności i oddechu.

trzeci element zajęć to moment zatrzymania i wyciszenia. Dzieci uczą się tu, jak ważne jest dać sobie chwilę na spokojny oddech, zamknięcie oczu i bycie tu i teraz. Poprzez proste ćwiczenia uważności i relaksacji odkrywają, jak mogą się wyciszyć, rozluźnić ciało i uspokoić myśli. To czas na odpoczynek i regenerację, który daje im siłę i wewnętrzny spokój na resztę dnia.

Dzięki temu dzieci nie tylko lepiej rozumieją siebie i własne emocje, ale także uczą się sposobów, jak radzić sobie ze stresem i napięciem – zarówno na zajęciach, jak i w codziennym życiu.

 

 

Zobacz jakie umiejętności będzie zdobywało Twoje dziecko na zajęciach:

Umiejętność zatrzymania się i bycia w ciszy
 Jest to podstawa do budowania spokojnego życia. Umiejętność bycia ze sobą, ze swoim trudnościami, potrzebami, bez potrzeby uciekania.  

 Jakie korzyści odniesie Twoje dziecko potrafiąc się zatrzymywać? Będzie potrafiło zachować spokój i opanowanie, kiedy emocje będą brały w górę. Będzie potrafiło również myśleć logicznie i analizować to, co się właśnie wydarzyło, zamiast działać impulsywnie. Wiemy, że człowiek uczy się na błędach i te błędy są niezbędne w procesie rozwoju. Można jednak ich ilość minimalizować. Umiejętność zatrzymywania się jest podstawą do autorefleksji, możliwości odróżniania tego, co ważne od tego, co jest mniej ważne. W dobie nadmiaru wydaje się to być dość istotne.

Umiejętności bycia w grupie

to umiejętność odczuwania więzi z innymi, świadomość, że nie jestem sam, że wokół mnie są osoby, które mnie widzą, słyszą i akceptują. To doświadczenie współobecności, w którym każdy jest ważny i każdy ma swoje miejsce.

Pozytywne doświadczenie bycia w grupie uczy dzieci:

  • że mogą być sobą w obecności innych,

  • że nie muszą walczyć o uwagę, bo są zauważone,

  • że współpraca daje radość,

  • że emocje są naturalne i każdy ma do nich prawo.

Takie chwile budują fundament na przyszłość – uczą empatii, współodczuwania, otwartości. W dorosłym życiu przekładają się na zdolność tworzenia zdrowych relacji, pracy zespołowej i dbania o siebie nawzajem.

Samoregulacja i świadomość emocji

 to umiejętność rozpoznawania tego, co czuję, nazywania swoich emocji i rozumienia, skąd się biorą. To także znajdowanie sposobów, aby się wyciszyć, uspokoić lub odzyskać równowagę, kiedy emocje są bardzo silne. Dzięki temu dziecko nie jest „zalewane” przez emocje, ale potrafi się nimi zaopiekować – w bezpieczny i konstruktywny sposób.

Radzenie sobie ze stresem

 Stres niestety na stałe zagościł w  życiu ludzi. Dzieci również bywają spięte, zestresowane, nieobecne, rozkojarzone, niespokojne. Potrzebują nauczyć się jak najszybciej radzić sobie ze stresem zanim ilość codziennych wyzwań będzie jeszcze większa. 

 

 

Biorąc udział w kursie dziecko ma szansę na: 

  • odczuwanie większego spokoju na co dzień,
  • lepsze radzenie  sobie z emocjami,
  • pozytywne doświadczenie bycia w grupie
  • poprawę lub utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego,
  • większe zrozumienie i akceptacje siebie takim jakim jest

 

Podczas zajęć Twoje dziecko:

  •  
  • uczy się rozpoznawać i nazywać emocje i uczucia
  • poznaje narzędzia do radzenia sobie ze stresem 
  • rozwija w sobie życzliwą postawę do siebie i otoczenia 
 

„Dziękuje, że pokazała mi Pani jak mogę się zatrzymać. Dzięki temu zauważyłam, że nie wszystko jest takie beznadziejnie jak mi się wydawało”

Martyna, 14 lat

 

Szczegóły zajęć
stosowane narzędzia są dopasowane do wieku uczestnika, m.in. to trening uważności, ćwiczenia oddechowe, wizualizacja, bajkoterapia, ćwiczenia teatralne, zabawy ruchowe, ćwiczenia rozwijające świadomość ciała, praca z metaforą

przez cały rok dzieci zdobywają kilka mocy, np. moc emocji, moc współpracy

 w każdej grupie jest 4-8 uczestników

}

zajęcia trwają 45 minut i odbywają się 1 x w tygodniu

kwalifikacja na kurs poprzedzona jest wcześniejszą konsultacją z rodzicami i zajęciami próbnymi

    miejsca spotkań: Studio Czas na spokój Jadwisinie       SP Pomiechówek                         SP Zegrze                               SP Serock                                        

Opinie uczestników
“Po tych ćwiczeniach myśli układają mi się jak książki na półce i w końcu czuję spokój”
Monika, 12 lat

Po skorzystaniu z kursu zmieniło się moje podejście do wszystkiego czego się nauczyłam. Wcześniej, uważałam wszystko za oczywiste, ale dopiero potem zauważyłam, jak bardzo ta uważność jest ważna. Gdybym miała określić tak ogólnie to co mi się podoba najbardziej to forma zajęć, to że nie są takie poważne. Dzięki zajęciom zaczęłam bardziej zwracać uwagę na to, co mnie otacza. Wiem co zrobić, aby emocje nie przejęły całkowitej kontroli nad moimi myślami.  Poleciłabym je innym, chociaż nie wiem czy wśród ludzi w moim wieku znalazłoby się dużo osób, które by się zainteresowały rozwojem.
Oliwka, 15 lat

  Przed zapisaniem się na kurs bałam się, że będzie prowadziła go osoba ze swoimi ideałami z ,,zamkniętą głową”, która będzie narzucała swoje poglądy uczestnikom. Na szczęście tak nie było.Dzięki zajęciom zaczęłam bardziej rozumieć siebie. Zaczynam też nabierać pewności siebie, co daje mi ,,poczucie siebie”. Jestem bardziej otwarta na próby i gotowa na porażki (jeśli w ogóle można być na nie gotowym).

Podczas spotkań najbardziej podoba mi się wyrozumiałość, możliwość decyzji i swoboda. 

3 główne korzyści, jakie wyciągnęłam z kursu to:

– Umiejętność wyciszenia się (mimo, że to oczywiste, to jednak jest to bardzo przydatna rzecz)

– Rozwój osobisty

– Akceptacja siebie

Polecam kurs innym, dlatego że uważam, że wiedza, którą się nabywa podczas zajęć jest ważna i pomaga rozwiązać wiele problemów prywatnych.

 

Martyna, 15 lat

Wybierz pakiet
O autorce
Emilia Telatycka

Emilia Telatycka

Nauczycielka uważności dzieci i młodzieży oraz coach oddechu

Od ponad 3 lat zajmuje się edukacją emocjonalną dzieci i młodzieży. Działam pod marką „Razem w Mocy”. Spędziłam z dziećmi ok. 500 godzin warsztatowych. Główną metodą, z jakiej korzystam i uczę jest mindfulness (uważność). Ukończyłam kurs nauczycielski w Akademii Mindfulness dla młodzieży.

Jestem również fizjoterapeutą, coachem i trenerem oddechu – prowadzę sesje oddechowe dla dorosłych – głównie rodziców, pomagając im pozbyć się nadmiaru stresu, odzyskać spokój, czułość i siłę do działania.

Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, przejdź na stronę „o mnie”.